Známe to všechny… nachlazení. Tak nevinné označení něčeho, co nám s dětmi přichází do života mnohonásobně častěji než kdy dříve.
Podělím se s vámi o své nasbírané zkušenosti a názory lékařů, které mi za ty roky utkvěli v paměti a nějakým způsobem mě zaujali. O ty, které jsem si vzala k srdci. Také ty rady lékařů, které mají hlavu a patu a nechtějí člověka jen „lekat“ a nebo léčit, ale chtějí jej uzdravit.
Rýma, kašel, chřipka, angína u nás od jakživa existovala, vyrůstali jsme s ní a nikdo na ni nikdy nezemřel tudíž mají v mých očích různé stupně pohotovostního stavu a ty se samozřejmě budou lišit od zkušeností vašich.
Vezmu to od největšího strašáka našeho mládí.
Angína z téhle skupiny má u mě význam největší nemoci, protože jsem slýchala jako malá, že když ji nevyležím, napadne mi srdce a další orgány a tedy v dospělosti budu v mé představě v podstatě polomrtvá. Takže angína, která se mnou byla každé léto, protože jsem milovala vodu a voda mě přitahovala tak moc, že jsem se nebyla schopna udržet, tak ta mě přepadla uřícenou jistojistě pokaždé. Nesnášela jsem polykání antibiotik, nepamatuju si, že bych někdy měla možnost si pochutnat na sirupu, tak jako to mají naše děti teď. Zrada angíny je právě v její léčbě. Je tak jednoduchá. Antibiotika zvládnou vše za nás a člověk může třetí den skály lámat. To je děsivé, jak snadné to zvenku vypadá. Samozřejmě jako dítěti to přijde nepodstatné a za zmínku to ani nestojí, prostě je mu dobře a to, že je to jen díky lékům, to už je uplně jiná rovnice a tu v daném věku neřeší. Proto, když u nás děti mají angínu, tak nejčastější větou bývá ona mantra „buď v klidu“, „nesmíš běhat“, „musíš odpočívat“. Malé dítě se v klidu těžko drží, když už se prostě cítí dobře. V tu chvíli u nás děláme nemožné, jen aby více v klidu byli, ale stejně stále nepřestávám věřit, že vědí co si k sobě mohou dovolit. Čím méně do toho člověk svým rozumem zasahuje, tím lépe se učí děti poslouchat své volání vnitřního hlásku. Každopádně stále po ruce mít tekutiny, bylinné čaje a nově nedám dopustit na kloktání v podobě jedné kapky TeeThree a jedné decky vody. Ideálně zapasovat do pumpiček po starých kapkách a stříkat s mořskou vodou do nosu i krku.
Chřipka je něco naprosto běžného. Byla je a bude a potřebuje se vyležet, vypotit a utopit čajem s medem. V té chvíli u nás nastupuje pohodový režim, čas se zpomalí a my jen tak jsme a paradoxně je to fajn jen tak být a věřit, že bude brzy dobře. Na chřipku, kromě extra vitamínu C a to opravdu v extra dávkách bobulí Rakytníku, které mám v mrazáku celý rok a dávám jim to i preventivně jako oranžovou zmrzlinku v podobě třech bobulek, nic není. Hodně pít a být spolu rádi.
Kašel dráždivý, kašel suchý, kašel zahleněný, kašel vlhký. Tak tohle je mega téma. „Jak kašle?“… jako dítě mě osobně kašel opravdu štval v noci, když jsem nemohla spát, nikdo mi nenadzvedl pod hlavou víc než běžně a tak jsem se prokašlala nocí… takže teď zpětně to určitě byl kašel průduškový a mamka měla dvě malé děti, mě bylo kolem 10let a tak jsem si tak nějak bojovala a jsem tady tak vítěz jsem byla já a kašel zůstal jen jako nepříjemná vzpomínka. Moje děti mají vymoženosti i když jich je tolik 🙂 mají vždy vypodloženo extra, nebo zvednuté nohy od postele. Mají kapky denní, noční. Mají všechny moje nasbírané zkušenosti a tak jsem zvědavá, zda si vůbec kdy na nějaký dětský kašel vzpomenou až budou dospělí. Kašel mě klidnou nenechává. Kdokoliv kašle, tak to dráždí i mne. Takže pokud je to kašel už vlhčí a není v období nějaké silné epidemie, tak se koupeme v bylinkách. Tymiánové masti, tymiánové čaje, cibulové výluhy, cibulové čaje med a domácí sirupy ze smrku. Jedná-li se o kašel v epidemii a s teplotou, pak už rovnou šahám po větších drijácích a nejlépe se mi osvědčilo ACC přes den a Stoptusin na noc. On vám totiž ředí hlen a dítě se ráno neprobudí s hustým hlenem na průduškách.
Rýma!!! Zelená, žlutá, čirá, běžná, kapající, tekoucí, zadní, hutná, řídká. Coronavirus!! HA!
Rýma v mém oku má za 43let největší možný evoluční růst. Z obyčejné rýmy, se kterou vyrůstá každé dítě a má ji jako součást svého života až po rýmu, která zabíjí. Neuvěřitelný vývoj. Samozřejmě jako malá holka jsem si rýmu nespojovala ani s častými záněty ucha. Prostě já i můj brácha jsme byli ti „co na to trpí“. Zánět středního ucha byla pak nemoc sama o sobě. Pak to roky člověk neřeší, do práce se chodí i s teplotou, vlastně v letech svého ranného mládí byl člověk takový kabrňák, že když sotva lezl a do práce dolezl, tak byl fakt borec. Myšleno obecně, já s teplotou ležela, páč jsem konečně měla příležitost a je fakt, že jsem ji neměla vůbec často. Vlastně si taky pamatuju, že jsem dobrých 15let výrazně nemocná nebyla. Do toho si vybavuju, že když to mohl člověk přepít a vytancovat, tak možná ráno umřel, ale byl fakt „dobrej“.
Jééénže pak přišly děti!
První dítě. Celé dva roky jsem neřešila rýmu. Přišla, odešla. Žila jsem v takovém hezkém nadhledu. Po té, co z rýmy prvně byl zánět středouší jsem zpozorněla. Pak jsem si začala víc vybírat zda se budu potkávat s dalšími nakaženými dětmi a vystavovat tak dítě opakovanému riskování píchnutého ouška.
Druhé dítě! Už ve třech týdnech horečky nad 38stupňů a do prdelky mu sunete půlku z půlky čípku… uf. To člověka už trochu vyvede z míry a rýmu, bakterie, bacily a viry jsou čím dál větší potvory a číhají fakt všude. Nějak se ze mně přirozeným vývojem stala matka „umyj si ruce“ nebo matka „bakterie“ 🙂 10měsíců, stále dokola rýma, kašel, zánět průdušek, zánět ucha… kolotoč školka, šestinedělí, první rok syna a čtvrtý rok dcery v dobře známém rituálu týden školka, dva týdny doma. 10měsíců!!!! To jsem si myslela, že hůř už být nemůže, že 10měsíců je standardní doba, než dítě „vytvoří tu správnou imunitu, zesílí“.
Vsuvka od ORL děti si tvoří svou imunitu, ale samotná imunita na rýmu a kašel musí dozrát a to se nestane dříve než kolem 6roku věku.
V té nekonečné hře na rýmu nerýmu nás zachránilo kouzlo nechutného tekutého kravského kolostra. Podáváte pipetou 2x denně a ony fakt přestaly být tak náchylní. Najednou bylo po kolotoči.
V téhle éře jsem se naučila lecos. Tvaroh na průdušky vám umožní předejít zánětu průdušek. Stoptusin na noc udělá taky větší službu než Sinecod, který vám nechá hleny v průduškách. Vypodložené dětské tělíčko se s tím lépe popere. Se vším než to tělíčko, které leží jako prkno na rovné matraci. Golfky jsou skvělým parťákem i v kuchyni.
Děti mají různé nátury. Syn poslouchal a byl skvělý pacient – až na kolostrum, tam jsem tedy vždy měla pocit, že vyletím z kůže, abych ten drahý roztok do něj vsunula. Dcera se zase nikdy nenaučila ctít „matku bakterii a umyj si ruce“, ale tuhle „nechutinu“ dávala dobře. Děti se těšily dobrému zdraví. Prodělaly neštovice v pohodě, angíny v pohodě, střevní virózy jako něco běžného a na pár dní snesitelného.
Až jednou byl z takového střevního viru zánět mozkových blan! Čekali byste to? Virový zánět mozkových blan! Ze dne na den. To byla pro mě jedna z životních lekcí. Nic méně já si opravdu o to víc držím přesvědčení o čistých rukách. Dcera, která si to přitáhla ze školy, kde měli ostatní spolužáci jen silnější střevní potíže, skončila po dvou dnech na infekčním oddělení téměř připoutána na lůžko. Nicméně dobrá nálada se ji rychle vrátila zpět a obě jsme se lecos naučily.
Já se naučila ještě víc peskovat kolem čistých rukou, vyvážené stravy a hlavně potřebných tekutin. Ona má silnou vzpomínku na tlustou a obrovskou sestru, která ji zaklekla v momentě kdy ji dělaly punkci z mozkomíšního moku.
Já se poučila, že když si dítě stěžuje na bolesti hlavy, že to nemusí jen souviset s teplotou a že, když Nurofen nesrazí teplotu a dítě nemůže i přes další dávku spát, je potřeba rychle zvednout zadek a jet k lékaři. Ona, že když ji bolí hlava, tak se tedy napije a když ne, tak se jí, vzhledem k věku 14let, chce omdlévat. Já, že co se týká jejího zdraví je věc čistě její a já zde sehrává roli opory a průvodce. To znamená, každá to prožíváme po svém ona není já a já nejsem ona. Není dobré si brát její nemoc na sebe.
Obě, že když mi řekne „mně uplně plave mozek“ ví, že je zle a když se k tomu nemůže, jinak pružná, štíhlá tanečnice, ohnout a předklonit, že už to opravdu není na domácí léčení. Zatuhlá šíje je jasný směr – směr nemocnice.
No a pak se vám narodí dvojčata! 🙂
Vše co jste se naučila za prvních 10let péče o svoje děti pomalinku otupuje, také se to upevňuje, něco se zbytečně nehrotí a jiné se zase dělá opravdu mnohonásobně častěji, aby to vše prostě bylo vyvážené a fungovalo. Do roka a půl jsou děti kojené a tak vše od rýmiček po průjmíky krásně řeší mateřské mléko za vás. Kojení je v tu chvíli úplně nejvíc nejlepší přítel a vy nemáte pochyb, že víc už dát nemůžete a že je vše v pořádku. A ono to v pořádku je. Aspoň do chvíle, než přijde školka! 😀
Z deseti měsíců, které jsem zažila v první fázi svých dětí starších, je najednou bez dvou měsíců rok a půl. Měsíc neměli rýmu a kašel v létě o prázdninách. Pak ještě v listopadu, kdy jsme byli měsíc na Maltě a denně se koupali ve studeném bazénu a v teplém moři proplachovali ústa i nos mořskou vodou při skotačení ve vodě.
V lednu týden na horách bez sněhu, při teplotách kolem 5stupňů, to se žádné termo na posílení imunity neudělá. Následně týden ve školce, kde zřejmě už někdo roznesl angíny a neštovice, způsobil, že jsme doma už přes měsíc. Neštovice i angína byla s dobrým průběhem, jen do toho starší děti přitáhli super rýmu! No není to začarovaný kruh? A ze super rýmy, totálním oslabení tady máme zánět středního ucha a kašel takový, že není dobré ležet, lepší je sedět! Už máme doma Colostrum !!!!! Konečně, nechápu, že jsem ho neobjednala už před rokem.
- Jogurty s bifidokulturou, bonusem můžou být probiotické bonbonky
- jablka (sezonní ideální zdroj vitamínu C)
- rakytník (super zdroj vitamínů a neskutečný nakopnutí organismu nejen dětem)
- vigantol (D v zimě prostě není)
- preventivně mořská voda do nosu – ale pozor, to neznamená jednou stříknout jako Nasivin, to znamená si zahrát na hasiče a mořskou vodou hasit v nose požár a nebo se jako potápět v moři… prostě ten nosík vystříkat a přebytky vyplivat a nechat vytéct z nosíku ven – ideálně ráno a večer nebo po příchodu ze školky
- mytí rukou :o)
- Tvarohové zábaly na krk nebo průdušky.
- Octové ponožky na nožky.
- Cibule, cibule a zase ta cibule. Do čaje, do polévek, jen tak na talíř nechat čichat. Jen tak nechat žvýkat. S medem nebo cukrem. Cibulové ponožky.
- Colostrum!!!! protože ve střevech to vše začíná 🙂 jenže ano, mít v bříšku jako v pokojíčku je základ všeho dobrého pro naše tělo i ducha a tedy i pro naše děti platí to samé
- PS:
- MUDr. na ORL vědí, že imunita potřebuje dozrát, imunita se neposiluje! Maximálně takové nemoci jako je například 5. 6. 7. nemoc a neštovice ANO – tam se získají protilátky, čím dříve, tím lépe a hurá už se nás to týká jen v budoucnu maximálně tak v podobě pásového oparu, ale to dobrou imunitou porazíte ještě dřív než začne. Pak tedy různé doplňky stravy jsou tak trochu vyhazování peněz, ale i placebo se počítá a tak pořád lepší něco nežli nic.
- Pediatra a ORL radí, pokud můžete, nechte dítě po nachlazení nebo prodělané nemoci minimálně dalších 14dní doma, ať si získá přirozeně zpátky svou obranyschopnost.