Děkuji za citace paní Magistře a porodní DULE Petře Vytáskové (Dvě slunce).
Příprava na porod dvojčat
Už víme, že v dnešní době můžeme přivést dvojčátka na svět hned několika způsoby. Známe příběhy žen, které se rozhodly rodit dvojčata doma. Přibývá stále více porodních příběhů, kdy se rozhodne na poslední chvíli o přirozené cestě dvojčat na svět. Jsou porody vyvolávané v určitý termín. Jsou porody dvojčat zcela spontánní bez zásahu lékařů. Stále však zůstávají v převaze porody Císařským řezem. V povědomí lidí 21.století je zaneseno, že to je ta nejbezpečnější a nezvratná cesta pro vaše dvojčata. Určitě aspoň ta dvojčata, která se nazývají MO-BI a nebo MO-MO.
Jak říká paní Magistra a Dula Petra Vytásková: Není pravda, že se na porod nedá připravit, ale chce to čas a odhodlání být aktivní účastnicí na celém procesu. Také víme, že maminky dvojčat jsou často vmanipulovány do zcela pasivní role účastnice na celém procesu přípravy a porodu jako takového.
Co bychom tedy měly vědět o našem těhotenství s dvojčaty.
Pojďme si vysvětlit v první řadě, jaké jsourozdíly mezi MO-BI , MO-MO a BI-BI dvojčaty a co díky tomu je od počátku určení typu dvojčat ovlivněno statistikami ze strany lékařů.
JEDNOVAJEČNÁ DVOJČATA
(jedna placenta) Monozygotická dvojčata vznikají z jednoho oplodněného vajíčka, které se rozdělí.
Název: mono (jedno), zygote (oplodněné vejce). Tedy identická dvojčata.
Monozygotické dvojčata jsou vždy stejného pohlaví (jen velmi vyjímečně může jít o rozdílné pohlaví). Asi třetina všech dvojčat je monozygotní tedy jednovaječná. Rozštěpení vajíčka je způsobeno genetickou informací ze strany matky i otce zároveň. Tedy je to také dědičný prvek, který se projeví jen v případě, že jej nesou oba partneři v genech společně.
Všimněte si, že ilustrace zobrazuje monozygotické dvojčata ve společném chorionu (obalu) s jednou placentou. Tato situace je popsána jako monochorionická dvojčata. Nicméně, ne všechna jednovaječná dvojčata se formují tímto způsobem. Některá identická dvojčata se vyvíjejí v oddělených obalech se dvěma placentami. Záleží v jakém týdnu od početí se vajíčko rozdělilo. Tedy pokud se rozdělí již v prvních třech týdnech, mají každý dokonce i svou placentu, což je pro přirozený porod a celý průběh těhotenství mnohdy přívětivější a to i přesto, že jsou jednovaječná.
DVOJVAJEČNÁ DVOJČATA
Na obrázku vidíte zobrazení dvojvaječného těhotenství. Dvě vejce jsou oplodněna dvěma různými spermiemi. Dva zygoty produkují dvě embrya, což vede ke dvěma dětem.
Název pochází z kořenů di (dva) a zygote (oplodněné vejce). Tento proces je také známý jako multizygotické twinning, když produkuje násobky vyššího řádu, jako jsou triplety nebo quadruplets.
Jejich genetické pozadí je stejné jako u běžných sourozenců. Vyvíjejí se v oddělených obalech se samostatnými placentami.
Většina dvojčat, asi dvě třetiny, je dvojvaječná (dizygotická). Mohou to být dvě dívky, dva chlapci nebo dívka a chlapec.
Výběr porodnice
Kdy musí dvojčata na svět?
Co je dobré si zjistit o vámi vybrané porodnici?
V poslední řadě vřelé doporučení z vlastní praxe.
Závěrem.
Skutečné příběhy maminek, které nám popisovaly jejich cestu z přirozenému porodu MO-BI nebo BI-BI dvojčat najdete v naší podpůrné komunitní skupině na facebooku Život s dvojčaty – Dvojčata PRO – Svět Dvojčat
Napište nám, prosím, do komentářů vaše osobní zkušenosti. Pomohl vám předporodní kurz ve vašem rozhodnutí? Měla jste možnost si vybrat porodnici a způsob porodu? Děkujeme za vaše postřehy.