Děkuji za citace paní Magistře a porodní DULE Petře Vytáskové (Dvě slunce).

Příprava na porod dvojčat

Už víme, že v dnešní době můžeme přivést dvojčátka na svět hned několika způsoby. Známe příběhy žen, které se rozhodly rodit dvojčata doma. Přibývá stále více porodních příběhů, kdy se rozhodne na poslední chvíli o přirozené cestě dvojčat na svět. Jsou porody vyvolávané v určitý termín. Jsou porody dvojčat zcela spontánní bez zásahu lékařů. Stále však zůstávají v převaze porody Císařským řezem. V povědomí lidí 21.století je zaneseno, že to je ta nejbezpečnější a nezvratná cesta pro vaše dvojčata. Určitě aspoň ta dvojčata, která se nazývají MO-BI a nebo MO-MO.

Jak říká paní Magistra a Dula Petra Vytásková: Není pravda, že se na porod nedá připravit, ale chce to čas a odhodlání být aktivní účastnicí na celém procesu. Také víme, že maminky dvojčat jsou často vmanipulovány do zcela pasivní role účastnice na celém procesu přípravy a porodu jako takového.

Co bychom tedy měly vědět o našem těhotenství s dvojčaty. 

Pojďme si vysvětlit v první řadě, jaké jsourozdíly mezi MO-BI , MO-MO a BI-BI dvojčaty a co díky tomu je od počátku určení typu dvojčat ovlivněno statistikami ze strany lékařů.

JEDNOVAJEČNÁ DVOJČATA

(jedna placenta) Monozygotická dvojčata vznikají z jednoho oplodněného vajíčka, které se rozdělí. 

Název: mono (jedno), zygote (oplodněné vejce). Tedy identická dvojčata.

Monozygotické dvojčata jsou vždy stejného pohlaví (jen velmi vyjímečně může jít o rozdílné pohlaví). Asi třetina všech dvojčat je monozygotní tedy jednovaječná. Rozštěpení vajíčka je způsobeno genetickou informací ze strany matky i otce zároveň. Tedy je to také dědičný prvek, který se projeví jen v případě, že jej nesou oba partneři v genech společně.

Všimněte si, že ilustrace zobrazuje monozygotické dvojčata ve společném chorionu (obalu) s jednou placentou. Tato situace je popsána jako monochorionická dvojčata. Nicméně, ne všechna jednovaječná dvojčata se formují tímto způsobem. Některá identická dvojčata se vyvíjejí v oddělených obalech se dvěma placentami. Záleží v jakém týdnu od početí se vajíčko rozdělilo. Tedy pokud se rozdělí již v prvních třech týdnech, mají každý dokonce i svou placentu, což je pro přirozený porod a celý průběh těhotenství mnohdy přívětivější a to i přesto, že jsou jednovaječná. citace z Pamela Prindle Fierro; Joel Forman

DVOJVAJEČNÁ DVOJČATA 

Na obrázku vidíte zobrazení dvojvaječného těhotenství. Dvě vejce jsou oplodněna dvěma různými spermiemi. Dva zygoty produkují dvě embrya, což vede ke dvěma dětem.

Název pochází z kořenů di (dva) a zygote (oplodněné vejce). Tento proces je také známý jako multizygotické twinning, když produkuje násobky vyššího řádu, jako jsou triplety nebo quadruplets.

Jejich genetické pozadí je stejné jako u běžných sourozenců. Vyvíjejí se v oddělených obalech se samostatnými placentami.

Většina dvojčat, asi dvě třetiny, je dvojvaječná (dizygotická). Mohou to být dvě dívky, dva chlapci nebo dívka a chlapec. citace z Pamela Prindle Fierro; Joel Forman

Tedy součástí přípravy na porod je i samotné uvědomění si jaký druh dvojčat pod srdcem nosíme a od té chvíle si hledat potřebné informace k tomu, kde a kdy budou moci moje dvojčata přijít na svět. Předem není rozhodnuto nic na 100% a je to z velké části na vašem směrování všech procesů, které vás budou do finále provázet. Lékařské doporučení není potřeba nijak obcházet, jen doporučuji zjišťovat z více zdrojů vaše možnosti. Ne všichni porodní lékaři jsou nakloněni vaginálním porodům u dvojčat a je potřeba zvážit všechna možná rizika, pokud například jedno z dvojčat má kolizní pozici a nebo celkový stav není vhodný pro jiný než porod Císařským řezem. Informovat se a nebát se ptát přímo na vše co vás kolem porodu zajímá. Sebevědomí vám v tomto případě může dodat i nějaký z našich nabízených předporodních kurzů, které ve Světě Dvojčat najdete.


Výběr porodnice

Také výběr porodnice hraje velkou roli v tom, jak vaše děti přijdou na svět. Osobní zkušenosti žen, se kterými jsem měla možnost probrat jejich osobní porodní příběh, vypovídají o tom, že není potřeba hledat  vhodnou porodnici hned v začátcích našeho vícečetného těhotenství. Můžete chodit do nejbližšího zařízení, který se stará o vícečetná těhotenství, případně dál ke svému stávajícímu gynekologovi. Než vás převelí do péče porodnic, kde vás pravidelně vedou ke zdárnému konci vašeho pokročilého těhotenství, uplyne minimálně 16. týdnů a někdy i více. Ovšem pokud se v místě necítíte dobře a víte, že vaši víru zbytečně znejišťují pádnými důvody statistických rozborů, které lékaři berou jako běžnou rutinu jejich pracovního dne, pak je na místě se s klidným svědomím poohlídnout po přívětivém a nadále spolehlivém zařízení klidně i dříve než se k samotnému porodu bude schylovat. Například já jsem chodila do 16. týdne ke svému lékaři, pak už se obával mého stavu a odkázal mě na pracoviště, kde mají lepší možnosti měření průtoků a celkového sledování vyvoje MO-BI dvojčat. Ve 32. týdnu jsem se rozhodla porodnici opustit pro jinou, která mi dávala větší pocit nejen té lékařské péče, ale také lidskosti.
 

Kdy musí dvojčata na svět?

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje přivést mo-bi dvojčata na svět nejpozději v týdnu 35+6. Dvojčata dvojvaječná mají minimální omezení a doporučení k ukončenému 37. týdnu. Je pak na každé z nás, jaký je náš konkrétní zdravotní stav a stav miminek a zda si najdeme mezi všemi doporučeními tu naši cestu k porodu. 
 

Co je dobré si zjistit o vámi vybrané porodnici?

Zda je vůbec nakloněna vaginálnímu (přirozenému) porodu dvojčat, speciálně pak mo-bi dvojčat. Jestli se zrovna v téhle porodnici rodí dvojčata pouze sekcí nebo mají i zkušenosti s vaginálním porodem a dají vám na to potřebný čas. Jakou intermediální (neonatologie) péčí disponují. Zda je možné dvojčata rodit v dané porodnici i v případě, že se rozrodíte v termínu před ukončením 36. týdne.
 

V poslední řadě vřelé doporučení z vlastní praxe.

Pokud je vaším přáním přivést dvojčátka na svět přirozenou cestou, pak vám může být oporou nejen blízká osoba, která při vás bude stát na celé vaší cestě těhotenstvím až k porodu, ale především jste to vy, kdo by si měl věřit a být v souladu s nadcházející situací. Ať už je rozhodnuto jakkoliv.
Potřebujete-li mít jistotu, nebojte se a oslovte například naše centrum www.svetdvojcat.cz kde si můžete najít k sobě odbornou podporu.  Nabízíme předporodní kurzy, kde se dozvíte více podrobností, které je dobré vědět, ještě než za vás lékař rozhodne, že jiná cesta není.
Přeji vám ať už přivedete vaše dvojčata na svět jakýmkoliv způsobem, který je výše popsán, nechť jste šťastni a a všichni zdrávy.

Závěrem.

Skutečné příběhy maminek, které nám popisovaly jejich cestu z přirozenému porodu MO-BI nebo BI-BI dvojčat najdete v naší podpůrné komunitní skupině na facebooku Život s dvojčaty – Dvojčata PRO – Svět Dvojčat

Napište nám, prosím, do komentářů vaše osobní zkušenosti. Pomohl vám předporodní kurz ve vašem rozhodnutí? Měla jste možnost si vybrat porodnici a způsob porodu? Děkujeme za vaše postřehy.

 

Žádost o e-book Šestinedělky

Zaškrtněte jednu z následujících možností:

Žádost o e-book - Příručka rodičům - příkrmy

Zaškrtněte jednu z následujících možností:

Žádost o e-book - Cestování s dětmi

Zaškrtněte jednu z následujících možností: