upozornění autora: audio nahrávku naleznete ZDE

1. Imunitní systém miminka a jeho obranyschopnost.

Prvním a velmi důležitým důvodem je právě zdravý vývoj vašich dětí. Imunitní systém vašeho miminka, v prvních chvílích života, právě díky včasnému přiložení a pokusu o kojení pomáhá s osídlením kůže i střev přátelskými bakteriemi vašeho děťátka. Díky tomuto malému kroku, mají vaše miminka lépe aktivovaný imunitní systém. Dokonce je prokázáno, že se v pozdějším věku snadněji vyhne takto ošetřený jedinec alergiím. Například právě u dvojčátek je daleko častěji praktikován porod sekcí, tedy Císařským řezem. Jedná se o sterilní operaci a proto by měli rodiče věnovat větší pozornost, právě přípravě se na tento krok, který lze běžně u operace tohoto typu uskutečnit a to i nedonošenými miminky. S případnou přípravou na kojení dvojčat vám pomůže, ideálně ještě v průběhu těhotenství, Laktační poradkyně ať už z dané porodnice, kde plánujete rodit nebo si případně máte možnost vybrat tu svou v neziskových organizacích, které Laktační poradkyně profesionálně školí. Například Přirozené kojení.cz nebo Laktační liga jsou dobrou volbou, neboť mají i vyškolené poradkyně, které jsou sami matkami dvojčat. Jistě je možné zvládnout kojení dvojčat i bez pomoci, ale vystavujete se tak zvýšenému riziku pozdějších problémů, protože dvojčátka, jak jsem již zmínila, se častěji rodí jako nedonošená a tedy nemají sílu vysát takové množství, které je hned od narození doporučováno kvůli případné hypoglykémii. 

 

2. Zotavení se. 

Operace typu Císařského řezu sama o sobě nepodporuje žádným způsobem vaši psychickou stránku, natož laktaci, která by se v případě přirozeného porodu nastartovala sama. Zároveň také po sterilní operaci nejsou miminka a ani žena vystavována běžnému a přirozenému prostředí, které novopečenou maminku, díky touze po blízkosti se svými dětmi, nutí rychleji vstát, snadněji se zotavit, postavit na nohy a pečovat o svá “mláďata”. Proto je velmi doporučováno kojit miminka a ideálně obě najednou, tím se přiblížíte přirozenosti, která vám v těle spustí uzdravovací systém.

 

3. Péče a dvě miminka v jeden moment to je mimojiné Tandemové kojení

Není nic snadnejšího než ležet na svém oblíbeném místě, nebo polosedět a kojit své děti obě najednou, tedy v tandemu. Ušetří to mnoho času, kterému se s dvěmi miminky opravdu nedostává. Proto i tady je dalším dobrým důvodem, abychom se na kojení dobře připravily na některém z předporodních kurzů, protože získané sebevědomí a vůbec vědomí o tom, že kojení je možné je tou nejlepší investicí, kterou můžete do výbavičky započítat. Kurzy, je dobré pečlivě vybírat a dát raději na dobré doporučení. Vždy bych v tomto ohledu volila kurz, který vedou zkušené Duly nebo Laktační poradkyně, co samy přivedly na svět dvojčata a následně prošly celou tou škálou nástrah. Bonusem pak je, že svá dvojčata odkojila. Kdo dvojčátka neměl, nikdy nedokáže pochopit, že jde o jiný svět. O život s dvojčaty.

 

4. Hormony – oxytocin a další výbava našeho těla. 

Oxytocin pomáhá vybudovat citovou vazbu mezi matkou a miminky, tedy té bezbřehé mateřské lásky. Právě díky kojení se vyplavuje do těla mnohonásobně více, než v době, kdy je matka s dětmi oddělena nebo nemá možnost své děti vidět. Díky kojení jste nenásilně v té nejlepší péči. Jak vy tak i vaše děti. Naprosto přirozeně se zasluhujete o souhru vašeho organismu, který dobře ví, jak se o vás postarat. Díky hormonům, které se vyplavují v momentě přiložení miminka k prsu se rychleji zavynuje děloha, lépe se uzdravuje a vrací do normálu vaše tělo, zažíváte pocit bezpodmínečné lásky a roste tak vaše pouto k vašim dětem rovnoměrně v jeden okamžik, přestože jsou na vás dvě. Opouští vás výčitky, že nemáte dostatek času na jednoho či druhého, prostě jste a oni vás mají oba jen pro sebe v jeden okamžik. Tandemové kojení je jednou z důležitých metod, které vás na předporodních kurzech naučí.

5. Finance a dosažitelnost. 

Mateřské mléko máte vždy a všude perfektně namíchané, dochucené a v idealní teplotě. Nikdy nemusíte řešit jeho množství, vždy si dítě vytáhne to co potřebuje a nebo se častějším přikládáním, během pár dnů množství samo upraví. Opět bych volila dobře vybranou investici do kurzu, kde vás toto naučí. V neposlední řadě si také každý dobře spočítá, že dá-li za případný kurz kojení dvojčat, jednorázově částku od 1500 – 3000CZK, pak se mu to hned několikanásobně vrátí, protože samotná umělá výživa vás při dvojčatech bude stát každý týden minimálně 700CZK a to nepočítáme všechny ty lahvičky, sterilizátory a jiné drobnosti, které vás při dvojčatech vyjdou na dvojnásobek ceny. 

 

Kdo je Barbora Mašindová Zahrádková?

Jsem maminkou 4dětí, byla jsem před pěti lety překvapena, že třetí dítě jsou jednovaječná dvojčata. Již třetím rokem se zabývám podporou rodin s dvojčaty a maminkám pomáhám nalézt v sobě ztracenou sebedůvěru a onu Bohyni, která dřímá v každé z nás. Spolupracuji s klubem Dvojčat, kde zastávám roli Průvodkyně mateřstvím a kojením dvojčat. Jsem vyškolená Laktační poradkyně Přirozeného kojení a Laktační Ligy,  ze všeho si beru to nejlepší pro vás, díky své vlastní zkušenosti. Více se o mně dozvíte na mém webu www.materi-douska.cz jehož jsem zakladatelkou.

 

Žádost o e-book Šestinedělky

Zaškrtněte jednu z následujících možností:

Žádost o e-book - Příručka rodičům - příkrmy

Zaškrtněte jednu z následujících možností:

Žádost o e-book - Cestování s dětmi

Zaškrtněte jednu z následujících možností: