„Děláme to přeci kvůli dětem.“ Být to na švagrové, pak ona neletí nikam a bere stopa. Teď už vlastně své auto a jede se svým milým kolem Evropy. Být to na mně, pak vyberu něco menšího asi v Řecku – kvůli dětem tedy resort s tobogánem. Být to na manželovi, tak raději zůstane v práci, protože toho je už mnoho let  prostě moc.

Jaká kritéria hrála roli při výběru naší dovolené jejímž cílem bylo potkat se se zbytkem rodiny, která žije v Anglii? Ideálně pak někde ve světě na dovolené u moře? Nutnost trefit se do času, místa a ceny, kdy my letíme z Prahy a ony z Londýna.

Co nám určovalo hranice?

Týdenní školní prázdniny v Anglii nám určily termín dovolené. Naše rodinné rozpočty nám určovaly místa dovolené. Děti nám určily druh dovolené.  A to celé v kombinaci s odlety z Londýna a Prahy nám vyfiltrovali možnosti na jediné. Bude to Egypt. Pak už jen ten, a nebo tamten resort a ideálně kolem Hurghady.

Pokud zvažujete dovolenou podobného typu, pak mám pro vás pár bodů, proč ji absolvovat. Také pár bodů z jakého důvodu se jí vyhnout. Videa a fotky pak najdete na mých IG profilech @dvojcata.materi.douska @barboramz.materi.douska. A vše prosím berte s nadsázkou, jde o povídku. Pro fakta a doporučení pak můžete stáhnout přímo náš e-booku Cestujeme s dětmi, ve kterém vás Egyptem s dětmi provede @dvojcatkova_mama Kristýna Hadáčková.

______________________________

Proč se Egyptu vyhnout obloukem?  Nebo naopak jej zvolit jako zajímavé setkání s třetím světem? Popíši vám to jako máma 4 dětí, různého věku a tedy i různých potřeb. Odhalím vám názor milovnice cestování po vlastní ose, která svou představu dala zcela do rukou cestovní agentuře. Zachyceno objektivem ženy, která má ráda dobré jídlo, dobré pití, hodně tepla, slunce a moře mimo velké resorty a ideálně v autentickém prostředí dané země, kterou chce poznat. Pokud se vidíte právě v podobných rolích a zkusili jste vybočit ze svých návyků svobody, pak můžete spolu se mnou okusit pravý opak.

______________________________

Důvodů proč se nechat ubytovat v resortu může být jistě více. Tady je 10 těch , které jsem postřehla pouhým 6 denním pozorováním situací kolem sebe. Některé se týkaly mě osobně, jiné pouze dalších účastníků zájezdu.

  1. Pozor na hromadné cestování alá „účastníci zájezdu“ – je  to jen pro otrlé povahy

Tenhle pocit „a může se vám hodit, že se někdo další má hůř než vy“ najdete pohozený hned v obrovsky dlouhé frontě na odbavení zavazadel před odletem. Nikterak úzce nesouvisí tedy s resortem jako takovým, ale někde mezi vaším domovem a budoucí destinací. Přesněji cestou do letadla a v letadle samotném. Právě tam vám může dojít to co mně. Dlouho už jsem nevyužila cestovní agentury k tomu, abych si užila all inclusive a nemusela vůbec nic, než se každé ráno probudit a dojít si na dobré, připravené jídlo a pak celý den přemýšlet o tom, zda jít rovnou na pláž, anebo cestou využít bazény. Ovšem, pozor, to jste třeba právě vy taky. Pak tu jsou další účastníci zájezdu. Většinou to jsou o generaci starší lidé a těm vadí vše, co je cestou potkává, což je přirozené, ale nepřirozené je to poslouchat celé dokola a všude. Dětí moc, dětí málo. Hluk, ticho. Krátké čekání, dlouhé čekání. Záchody. Letištní personál. Vše je drahé. Nic tu nemají. Koupíme to a nekoupíme tamto. Podstatou těchto „bručounů“ je prostě komentovat vše hlasitě a hlavně naštvaně.

  1. Když vás nabíjí pozornost místních pracovníků ( stále ještě na cestě – týká se zřejmě spíše podobných arabských destinací, jako je právě Egypt, Tunis…)

Tenhle dojem je první, co vás zaskočí hned u první pasové kontroly.  Nejen že se snaží s vámi laškovat bez ohledu na pohlaví a věk ve vašem rodném jazyce, ještě jim to jde a navíc v tu chvíli vyřizují s úsměvem podstatné kroky, jako je kontrola víz a vašich pasů.

Bohužel tahle pozornost místem vůbec nekončí. Následující čas tedy strávíte s pocitem, který se pohybuje někde mezi slušností, pozorností, sympatiemi a hraničí s obyčejným obtěžováním a chutí je všechny poslat do prd.le.

Zkuste si říct nahlas a třeba dvakrát za sebou v angličtině číslo vašeho pokoje, když má číslo 3-2-2-2. Humor je překvapivě po celém světě stejný a úsměv lidi opravdu sbližuje.

Dobré je se v tom včas zorientovat a otočit to ve svůj prospěch. Mě to stálo dva dny a hodně peněz z mého extra účtu, který využívám jen pro krajní případy. Proto jsem zaplatila sobě i dceři luxusní masáž, jelikož to byla skoro nutnost a umřela bych hned pár měsíců na to, kdybych něco tak dokonalého nepodstoupila. Matka slyší na slovo dítě a pak taky dobře na slovo zdraví. Tahle kombinace je vražedná a to i pro případ obyčejné (propagované tedy samozřejmě jako té nejluxusnější, co vás zbaví vašeho přicházejícího stáří navždy) kosmetiky, manikúry a pedikůry.

Došlo mi to vzápětí po prodělaných procedurách. „Dobře ber to jako, že jsi v lázních, tam si taky připlatíš za extra služby“, říkají Ti co do lázní jezdí. „Teď ovšem z toho koukej vymáčknout vše, co slíbili, a ideálně ještě jednou tolik.“, říkám já. Povedlo se. Od té chvíle si už se mnou chodili povídat jen o jejich životě, který mě zajímal a my ženy pravidelně měly péči toho „nejlepšího“, ale hlavně taky jediného, salonu v resortu. Samozřejmě se o nás staraly pouze zase jen ženy. Muži osahávají ženy i muže pouze při nabízení služeb. Loví na plážích a lehátkách u bazénů. Po té co uloví, předávají tam dolu ženám, které to „oddřou“. PS: Můžete to zažít je to jednoduché, jen si jděte pevně za svým, ať si to také užijete a nebo to usmlouvejte minimálně na polovinu před zaplacením. Obojí vám přinese ve finále dobrý pocit.

  1. Když milujete silné slunce mimo hlavní sezónu a hodně teplé moře 

Jako všude po světě, i tady je prostě tepleji než bývalo, takže i místní obyvatelé se potí a těší se z klimatizovaných prostor o pár měsíců dříve než obvykle.

Co mě zaujalo. Vůbec to není tak, že se narodili na tomto kusu země do písku a tedy jsou „suchý“ a nepotřebují déšť… i přesto, že jim tady prší velmi málo, tak i oni se těší z toho, že ten déšť jednou přijde, že v noci se dá žít, protože je bez slunce, koncem května, příjemných 24 stupňů a nejlépe je tady někdy mezi 5 – 7 ranní, kdy se dá i trochu cvičit, běhat a tedy i pracovat bez toho, aniž byste se rozpustili ve vlastní šťávě. Oni však pracují, až vyjde slunce, takže v horku, „celoukryti“ v montérkových bundách i dlouhých kalhotech v klidu a míru, zdá se.

Rozdíl mezi Evropanem a místními obyvateli je pak tedy hlavně ve stylu oblékání v daném horku. Zatímco my se svlékáme, tak místní se oblékají. Zahalují, zpravidla vždy muži nosí dlouhé kalhoty a o ženách víme své už dávno, ty mají mnohdy odhalené pouze dlaně, chodidla a obličej. 

Ráda se otužuji. Takže když jsem první den vlezla do moře, které bylo skoro teplé jako moje krev, tak to bylo poprvé v životě, co jsem takovou teplotu pocítila na vlastní kůži. Kamarádky mi často říkají, že nevlezou do vody dřív než, když má 30 stupňů. Tady by se vám holky moc líbilo! 

  1. Hodně jídla a pití 

All inclusive je v téhle destinaci cenově dostupný a také časově striktně omezovaný. Například zmrzlinu si můžete dát jen od 14 – 16h a ještě dokonale chemickou. Tedy kvůli zmrzlině sem určitě nemusíte.

Typicky egyptské pokrmy jsou pak pečená a dobře dochucená zeleniny všeho druhu, grilované plátky masa hovězí, kuřecí a čerstvá zelenina, ovoce. Těžko posoudit zda všude maso pečou a grilujou tak, abyste nevěděli zda se snažíte rozkousat gumu nebo opravdu nějaké zvíře, ale konkrétně tady v Jasmine to určitě takovou pověst nabralo. Prostě víc než well done. Za to o co je sušší maso, jsou pak místní plody šťavnatější. Například mandarinky chutnají opravdu šťavnatě. Místní banány, seč nevypadají jako ty dobře chemicky ošetřené, žluťoučké a nepomačkané, které dovážejí do Evropy, chutnají mnohokrát lépe a svěže. Vůbec nevržou mezi zubama.

Co možná nevíte o banánech: je to ovoce, které ochlazuje. A opravdu platí, že  ochladí a dají se tam konzumovat na kila. Jsou více zelené na slupce, ale po rozloupnutí jsou sladké, měkké tak akorát, a to i přesto, že tady by se považovaly za nedozrálé a možná až nahnilé.

  1. Hodně bazénů a tedy i hodně opálených plavčíků kolem hodně teplých bazénů

Tady prostě nejste sami. To dá rozum, když je to resort pro stovky turistů z celého světa. Každopádně se dá ignorovat úplně každý, nikdo nikoho nezdraví a všichni se pohybují v jakési bublině své skupiny. Chvíli mi trvalo, než jsem na tohle přepnula, protože já se zapovídám ráda a snadno všude, zvyklá jsem zdravit na ulici i v resortu, a tak jsem se naučila ovládat docela rychle.

Koho však ignorovat můžete jen stěží jsou tedy plavčíci, hlídači, anebo ti, co se snaží pořád něco prodat turistům. Zpátky k bazénům. Stačí, když se otočíte od svého svěřence na svou ženu a hned to začne kolem bazénu pískat, jako byste právě topili své dítě. Jsou vycvičeni k tomu, aby vám byli pořád v patách aspoň pohledem a to je jedno zda si muž a nebo žena. Tlustá nebo tenká, tady je pozornosti opravdu nezdravě moc na každém kroku.

Bazény jako takové jsou teplé a plné dalších dětí. Tobogány děti baví, ale nejvíc je bavilo potápění v jednom z bazénů nebo hledání všeho živého i neživého v dlouhém a mělkém vstupu do moře.

  1. Když potřebujete vypnout a užít si, že to někdo organizuje od začátku do konce za vás a vaše děti prostřednictvím animačních programů ve dne i v noci

Tak právě to začíná československy mluvícím Egypťanem, po té, co vás v 6 ráno přivezou z letiště a vyloží v lobby vašeho budoucího hotelu. Pak žijete 6 hodin v tomto lobby. Váš delegát je svěží a připravený vám nasázet tolik informací, kolik jen unesete. Nevadí, že tedy vzápětí se ptáte na recepci na to samé znova, protože prostě po probdělé noci a přerušovaném spánku, není šance udržet víčka natož informaci o vašem pobytu, výletech a dalších možnostech. Výlet doporučovaný naším delegátem jsme nevyužili ani jeden. Co bylo ovšem příjemné v den odjezdu v 1:30am opět v Lobby? Připravená svačina. Přesně nám vrazili při cestě zpět v recepci staré slané (to je stále na naše poměry dost sladké) i sladké pečivo a my se nemuseli starat o žádnou svačinu na cestu domu. Všem jsem snědla nazelenalé, otlačené, ale tuze dobré banány. Moje rodina má ráda právě jen ty žluťoučké a zakonzervované ze supermarketu. Dobře pro mě. 

  1. Když máte rádi podmořský život a chcete vidět něco, co jste ještě nikde volně v moři neviděli

Tak na to máte dvě varianty.

Jedna je suchou nohou a to v největším akváriu z celého státu, který je právě ve zmiňované Hurghadě. 

Druhá varianta, která byla pro nás ideální a vybrala jsem ji spontánně sama pro celou naši partu. Výlet za delfíny lodí po Rudém moři. Potápím se všude možně jen rekreačně, žádné hloubky, a tohle jsem ještě v životě mých odžitých 43 let neviděla jinde než na obrázku či televizi. Tohle je jeden z důvodů, který by mě sem vrátil zpátky, pokud bych neměla jinou možnost. 

Tolik rozdílných tvarů a barev korálů a ryb! To je neuvěřitelný balzám na očistu vaší unavené a nedobrovolně stále zapnuté hlavy. Voda je tak teplá, že vám nevadí tam strávit dlouhou dobu, vesta vás nadnáší a díky ní si nespálíte záda ani v poledním slunci. Pozor na zadek, ten se pod vestu nevejde.  Našli jsme NEMA a prvně v životě jsem viděla s dětmi delfíny na volném moři. Připadali mi jako srnky u nás na polích!! Patnáctiletou dceru to dojalo a já tam toužila skočit za nimi.

Výlet se vyplatil. A to i přesto, že byl zakoupen na pláži a tedy mimo resort. Oproti procedurám ve zmiňovaném salonu mnohonásobně! Máme video z celého dne, možná taky díky tomu jsme si i přivezli domu Faraonovu pomstu, ale ten zážitek už nám nikdo nevezme. Pomsta přišla až v den odletu a dobře na to funguje místní Antinol. „Nezbytný doplněk stravy“.

  1. Když si chcete zkusit, jaké to je mít zavírací dobu i na přístup do moře

Je dobré se připravit na pevný řád. Tedy na téhle dovolené neplatí, že nemusíte hlídat čas. Oprava. Pravda nemusíte, ale taky pak možná nikdy nestihnete zmrzlinu, anebo si zajít užít moře ještě před večeří. Hlídají vše a všude. Výhodou toho je, že vás ochotně u všeho vyfotí na váš telefon 🙂 Takže nemusíte prosit manžela či otravovat vlastní děti. Tedy jste-li jako já a čas pro vás není to, co byste na dovolené chtěli vnímat, pak vynechte takový druh dovolené raději úplně. Případně se smiřte s tím, že to prostě nestihnete. 

  1. Když si chcete zakusit smlouvání na každém kroku

Máte-li obchodního ducha, tak hurá do toho. Za mě je tohle fakt nejvíc otravná část z celého povídání o naší dovolené. V obchodě není jediná cenovka, vždy musíte vyvolat interakci a vždy je dobré dělat, že peníze nemáte, případně že jich máte málo. Například můj otec tohle miluje nadevše! Je to jeho prostředí, kdy se v něm probouzí obchodní duch a ta radost z toho , že usmlouval na zcela jinou cenu, je totální rauš. Mám po něm hodně, ale tohle se u mě projevuje jen jako radost  při nákupu věcí v akci, outletu, anebo z druhé ruky jako nové. Jiné je pak dohadování s prodavači v hotelovém lobby. Nejdrsnější je však odklonit takového prodavače za branou resortu. Buďte neoblomní. Mně to šlo stěží, jsem naprogramovaná na rozprávění s lidmi, proto jsem se dostala nejednou do úzkých. Jako odvykačka chutě ke komunikaci slušný.

  1. Když si chcete uvědomit, že globální oteplování a ničení planety, vy jako Češi nemůžete zdaleka ovlivnit

Třídíte, neplýtváte vodou, využíváte hromadnou dopravu, recyklujete a pak přiletíte letadlem (což je tedy samo o sobě protichůdné) do třetího světa a všechno, co jste považovali za hotové a zvládnuté, se vám začně vyjevovat jako když se snažíte držet vodu v dlani, aby vám netekla. V porovnání s tím, jak tady jedou klimatizace hlava nehlava a „dveře ne-dveře“ bez omezení  a ohledu na přírodu a mnoho dalšího, co už dávno děláte jinak v domnění, že zachraňujete svět, jsme jen jehlou v kupce sena. Za mě srážka s realitou a to pořád jen v rozměrech do 100 km čtverečních v zemi zvané Egypt.

Závěrem.

Ze zeleného místa naší Země přeletíte za 4hodiny na Mars. Kolem Hurghady je vše v barvě písku, který z výšky hází odstín cihlové barvy. Někomu se líbí hory, jinému moře. Někdo vyhledává samotu a jiný rád sdílí s davem. Cestovat v dnešní době není problém ať už bez cestovky nebo s cestovkou, která pro vás zajistí vše od a) do z), má lepší vyjednávací podmínky a tedy pro vás zaručeně přijatelnější cenu. Pokud k tomu chytnete last minute, pak i cenu poloviční ze samé nabízené polovice. Po prodělané zkušenosti se budu dál držet „nízkonákladově“ s využitím vlastní schopnosti se domluvit, zařídit a vymyslet plán. Nebo zkrátka jen někam plynout.

Jak do Egypta s dětmi si přečtěte v našem e-booku Cestujeme s dětmi. Najdete tam pohled a praktická doporučení Kristýny Hadáčkové, maminky dvojčat a tedy celkem 3 dětí, která do Egypta jezdí každým rokem.

@dvojcatkova_mama 

Mateří Douška ve spolupráci se Světem Dvojčat vám přeje hezkou rodinnou dovolenou ať si ji plánujete sami a nebo se odevzdáváte cestovním agenturám, které dělají pro vás jistě to nejlepší, co mohou.

Žádost o e-book Šestinedělky

Zaškrtněte jednu z následujících možností:

Žádost o e-book - Příručka rodičům - příkrmy

Zaškrtněte jednu z následujících možností:

Žádost o e-book - Cestování s dětmi

Zaškrtněte jednu z následujících možností: